Partnerstwo koalicji „Szkoła w ruchu” zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

2013

some-alt
Aktualności

Partnerstwo koalicji „Szkoła w ruchu” zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

Na zaproszenie Ministerstwa Edukacji Narodowej Stowarzyszenie „Zdrowe Pokolenia” przystąpiło do koalicji, której celem jest promocja aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży.


Ogólnopolski program „Szkoła w ruchu” został zainagurowany przez Wiceministra Tadeusza Sławeckiego w październiku 2013 roku.

„Aktywność fizyczna, w tym regularne uprawianie sportu, w połączeniu ze zdrowym żywieniem, jest warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia na wszystkich etapach życia człowieka” – powiedział podczas spotkania inauguracyjnego Wiceminister Sławecki.

Wśród partnerów programu znajdują się między innymi: Polskie Towarzystwo Dietetyki, Instytut Żywności i Żywienia, Polska Federacja Producentów Żywności, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacja Banku Ochrony Środowiska.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.szkolawruchu.men.gov.pl

g3000 (1)
Aktualności

Pierwszy warsztat żywieniowy w ramach programu „Czym skorupka za młodu…”

We współpracy z Kliniką Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz firmą Nutricia Polska, Stowarzyszenie „Zdrowe Pokolenia” stworzyło program warsztatów żywieniowych dla rezydentów w ośrodkach pediatrycznych oraz studentów – członków Kół Naukowych.

16 listopada 2013 roku w Warszawie odbył się pierwszy warsztat poświęcony zasadom prawidłowego żywienia niemowląt i dzieci. W programie szkolenia znalazły się zagadnienia dotyczące oceny antropometrycznej, schematów żywienia, zasad suplementacji w pierwszych latach życia dziecka oraz specyfiki żywności dla niemowląt i małych dzieci. Zajęcia prowadzone były przez zespół ekspertów prof. Hanny Szajewskiej z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz specjalistę – dietetyka z firmy Nutricia Polska. Do wzięcia udziału w warsztatach zaproszono młodych lekarzy – rezydentów oddziałów pediatrycznych warszawskich szpitali oraz studentów – członków kół naukowych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Program realizowany jest pod hasłem „Czym skorupka za młodu…” i składa się z dwóch modułów: pierwszy dotyczy podstawowych zasad prawidłowego żywienia dzieci, drugi – dzieci ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi. Celem programu jest promocja i rozpowszechnianie wśród młodych lekarzy pediatrów oraz studentów medycyny najnowszej wiedzy z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci, a także zwiększenie ich świadomości na temat żywności dla niemowląt i małych dzieci.

Ze względu na pozytywny odbiór inicjatywy wśród uczestników, Stowarzyszenie w planach na 2014 rok ma realizację programu w kolejnych miastach: Olsztynie, Białymstoku, Katowicach i Trzebnicy. W ramach programu „Czym skorupka za młodu…” powstanie również cykl newsletterów o tematyce żywieniowej oraz serwis internetowy, gdzie zainteresowani będą mogli skorzystać z „Banku wiedzy”, znaleźć informacje o warsztatach lub sprawdzić swoją wiedzę w konkursach.

Newsletter: „Dziecko dziś – dorosły jutro”

some-alt
Aktualności

Program pilotażowy na Śląsku pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa

Stowarzyszenie „Zdrowe Pokolenia” przygotowało oraz zainicjowało program związany ze „screeningiem” błędów żywieniowych oraz włączeniem rozmów o żywieniu do wizyt profilaktycznych dzieci do lat 3.

Celem programu, którego pilotaż realizowany jest w województwie śląskim, jest poprawa sytuacji związanej z nieprawidłowym stanem żywienia i odżywienia polskich niemowląt i dzieci. Głównym elementem programu jest wprowadzenie narzędzia do „screeningu” błędów żywieniowych dzieci. W myśl założeń programu, 1-stronnicowy „Formularz Żywienia i Odżywienia Dziecka 0-3” jest wypełniany przez rodziców z pomocą pielęgniarki odpowiedzialnej za pomiar masy i długości ciała przed wizytą profilaktyczną, a następnie analizowany przez lekarza pediatrę. Wprowadzenie Formularza ma na celu udostępnienie lekarzom narzędzia do identyfikacji błędów żywieniowych popełnianych przez rodziców i opiekunów najmłodszych dzieci, a tym samym realizacji działań profilaktycznych w zakresie żywienia i przyszłej ochrony Polaków przed chorobami dietozależnymi – cukrzycą i chorobami serca. W intencji grupy ekspertów – inicjatorów programu, narzędzie to ma być dla lekarzy dużym ułatwieniem oraz pozwoli na oszczędność czasu. Ważnym elementem programu jest także zwrócenie uwagi rodziców niemowląt i najmłodszych dzieci na problem nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz ich konsekwencji dla późniejszej kondycji zdrowotnej, a także edukacja za pomocą dodatkowych materiałów promocyjnych.

Projekt realizowany jest w województwie śląskim pod Honorowym Patronatem Wicemarszałka Województwa Śląskiego, Pana Mariusza Kleszczewskiego oraz przy wsparciu Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Pediatrii, Pani Profesor Anny Dobrzańskiej i Konsultanta Województwa Śląskiego w dziedzinie Pediatrii, Pani Profesor Anny Obuchowicz. Programem objętych jest ok. 110 lekarzy z 53 placówek POZ oraz ok. 2 000 rodziców dzieci do 3. roku życia.

Formularz Oceny Żywienia i Odżywienia Dziecka 0-3

Materiały dodatkowe dla rodziców

Materiały dodatkowe dla lekarzy

Model i schemat karmienia niemowląt

Siatki centylowe