Już wkrótce rusza pilotaż standardu szpitalnego żywienia „Dieta Mamy” – Stowarzyszenie „Zdrowe Pokolenia” konsultantem projektu

2019

157813782_242195704092818_1413137996458724222_n
Aktualności

Już wkrótce rusza pilotaż standardu szpitalnego żywienia „Dieta Mamy” – Stowarzyszenie „Zdrowe Pokolenia” konsultantem projektu

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia przystępuje do realizacji założeń projektu pod hasłem „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”. Ma on na celu określenie oraz wdrożenie kompleksowych zasad żywienia szpitalnego, a w efekcie wzrost satysfakcji pacjentów z jakości posiłków w placówkach medycznych oraz podniesienie ich świadomości w zakresie zdrowej diety. Wśród podmiotów opiniujących projekt znalazło się także Stowarzyszenie „Zdrowe Pokolenia”. Rozporządzenie dotyczące założeń programu powstało jako odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na zgłaszane nieprawidłowości w systemie żywienia szpitalnego, zebrane m.in. w raporcie Najwyższej Izby Kontroli z 2018 r. Grupą pilotażową, którą w pierwszej kolejności obejmą zmiany, będą kobiety w ciąży i okresie poporodowym, których potrzeby żywieniowe wymagają szczególnej troski. W praktycznym wymiarze efektem programu będzie dwukrotne zwiększenie dziennej stawki żywieniowej (w porównaniu do obecnej stawki podstawowej), co pozwoli podnieść jakość serwowanych w szpitalach posiłków.

Dodatkowo w ramach projektu „Dieta Mamy” podjęte zostaną działania edukacyjne, m.in. w postaci konsultacji dietetycznych, dzięki którym młode mamy zostaną wyposażone w wiedzę na temat odpowiedniej diety w tym szczególnym dla nich okresie. Jako „Zdrowe Pokolenia” z satysfakcją informujemy, że przedstawiciele Stowarzyszenia włączyli się w proces opiniowania zarządzenia dotyczącego projektu „Dieta Mamy”. W ocenie członków Stowarzyszenia „Zdrowe Pokolenia” zaproponowana realizacja programu jest inicjatywą, która pozytywnie wpłynie na jakość świadczonej opieki zdrowotnej.

Młode mamy, priorytetowo objęte pilotażem projektu, są grupą, w której prawidłowe żywienie jest szczególnie istotne ze względu na tak zwane programowanie metaboliczne. „Zdrowe Pokolenia” wyrażają jednocześnie nadzieję, że planowany pilotaż będzie początkiem niezwykle potrzebnej, szerszej inicjatywy zmieniającej sposób i jakość żywienia pacjentów i ich rodzin podczas hospitalizacji. Ufamy, że rozwiązania wypracowane w ramach realizacji programu będą podwaliną do dalszych działań w obszarze poprawy żywienia szpitalnego w całym systemie ochrony zdrowia oraz obejmą swoim zainteresowaniem także inne grupy, których dieta wymaga szczególnej uwagi, jak m.in. pacjenci w chorobie. Zachęcamy do zapoznania się z listem z podziękowaniami za udział w opracowywaniu założeń projektu, jaki skierowało do władz Stowarzyszenia Ministerstwo Zdrowia. Pod powyższym linkiem, w materiałach dodatkowych znajdziecie Państwo także informacje o tym, jak przystąpić do programu oraz logo pilotażu.

157660914_4330644233630631_3377117238324320927_n
Aktualności

Członkowie „Zdrowych Pokoleń” spotkali się na dorocznym Walnym Zebraniu

14 czerwca br. w Warszawie odbyło się Walne Zebranie członków Stowarzyszenia. Spotkanie, w którym uczestniczyli nasi ekspertów z dziedziny pediatrii, gastroenterologii oraz dietetyki, poświęcone zostało podsumowaniu działalności Stowarzyszenia w minionym roku oraz omówieniu bieżącej działalności i planów na kolejne lata. Stowarzyszenie zyskało także trzy nowe członkinie.

Spotkanie otworzył Dyrektor Generalny Stowarzyszenia, Pan Piotr Talarek, witając zebranych gości. Następnie organy Stowarzyszenia – Zarząd oraz Rada Nadzorcza – przedstawiły szerokiemu gronu członków sprawozdanie ze swojej działalności w 2018 r., a także bilans finansowy Stowarzyszenia. Wszystkie uchwały dotyczące dokumentów zostały zaaprobowane jednogłośnie w jawnym głosowaniu, a Zarząd i Rada Nadzorcza otrzymały absolutorium Walnego Zgromadzenia. Z powodu zakończenia kariery zawodowej, rezygnację z funkcji Członka Zarządu, którą pełnił od 9 października 2018 r., przedłożył prof. dr hab. n. med. Jerzy Socha. Tym samym konieczne było przeprowadzenie uzupełniających wyborów do Zarządu Stowarzyszenia.

W imieniu całego Stowarzyszenia Dyrektor Generalny Piotr Talarek złożył na ręce Profesora Jerzego Sochy podziękowania za pracę na rzecz Zarządu oraz wkład w rozwój Stowarzyszenia, któremu służył swoim wieloletnim doświadczeniem i bogatą wiedzą merytoryczną. Następnie Walne Zgromadzenie wybrało spośród swoich Członków nowe władze – do prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Drygasa (prezesa Zarządu) oraz prof. dr. hab. n. biol. Jadwigi Charzewskiej dołączyły Agnieszka Rejer-Mellin, Dyrektor ds. Projektów Stowarzyszenia oraz Magdalena Smolińska. Zarząd we wzmocnionym, czteroosobowym składzie obiecał kontynuować działania na rzecz bieżących oraz nowych projektów Stowarzyszenia, o których dyskutowano podczas ostatniej części spotkania. Walne Zebranie, zauważając potrzebę dalszej edukacji młodych lekarzy pediatrów w zakresie żywienia najmłodszych dzieci, postanowiło kontynuować projekt „Czym skorupka za młodu…” w nowej formule e-learningu.

Członkowie pozytywnie ocenili przeprowadzony w 2018 r. projekt dystrybucji poradnika „Żywienie dzieci w żłobkach. Praktyczne wprowadzenie aktualnych norm i zaleceń” do wszystkich placówek opieki nad małymi dziećmi w Polsce, a także, bazując na wynikach badania kultury żywienia w żłobkach, przeprowadzonych przez „Zdrowe Pokolenia” na przełomie 2017 i 2018 r., wyrazili chęć podejmowania dalszych inicjatyw nakierowanych na edukację dietetyczną tak placówek opiekuńczych i ich pracowników, jak i rodziców najmłodszych dzieci. Dyskutowano także o potencjalnych nowych obszarach funkcjonowania i rozwoju organizacji. Podczas Walnego Zebrania miało także miejsce powitanie nowych członkiń Stowarzyszenia, przyjętych w jego szeregi decyzją Zarządu. Oficjalnymi członkiniami „Zdrowych Pokoleń” zostały Agnieszka Rejer-Mellin, Magdalena Sot-Szewczyk oraz Agnieszka Stecko-Żukowska – odpowiedzialne za bieżące funkcjonowanie sekretariatu Stowarzyszenia.

g3000 (1)
Aktualności

Warsztaty żywieniowe „Czym skorupka za młodu…

W 2018 r. Stowarzyszenie „Zdrowe Pokolenia” i Klinika Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy wsparciu Fundacji NUTRICIA już po raz piąty przeszkoliły kolejne pokolenie młodych lekarzy, przekazując im najbardziej aktualną wiedzę i zalecenia z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci.

W edycji 2018 warsztatów wzięło udział 239 lekarzy i studentów ostatnich lat medycyny, poszukujących rzetelnych i sprawdzonych źródeł wiedzy na temat diety najmłodszych. Swoim wieloletnim doświadczeniem praktycznym oraz najnowszą wiedzą naukową dzielili się z nimi nasi eksperci: dr hab. n. med. Hannę Szajewską, kierownik Kliniki Pediatrii WUM, dr hab. n. med. Andreę Horvath, dr n. med. Piotra Dziechciarza – specjaliści w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej. Zajęcia w ramach warsztatów prowadzili także: dr n. med. Agnieszka Krauze, dr n. med. Michał Brzeziński, lek. Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska (autorka popularnego bloga Mama Pediatra) oraz dietetyk Agnieszka Kuczewska. Warsztaty odbyły się:

  • 14 kwietnia 2018 r. w Gdańsku,
  • 19 maja 2018 r. w Poznaniu,
  • 16 czerwca 2018 r. we Wrocławiu,
  • 24 listopada 2018 r. w Olsztynie,
  • 1 grudnia 2018 r. w Łodzi,
  • 8 grudnia 2018 r w Bydgoszczy.

Równolegle do stacjonarnych warsztatów w różnych częściach kraju, „Zdrowe Pokolenia” prowadziły działania edukacyjne w digitalu. Uczestnicy programu otrzymywali comiesięczny newsletter
z materiałami edukacyjnymi, dotyczącymi aktualnych stanowisk organizacji eksperckich nt. żywienia małych dzieci, rozszerzania diety oraz zapobiegania niedoborom w diecie. Systematycznie rozszerzano także bazę wiedzy na stronie internetowej Programu oraz Stowarzyszenia „Zdrowe Pokolenia” – w ubiegłym roku wzbogaciła ją m.in. publikacja „Żywienie dzieci w żłobkach. Praktyczne wprowadzenie aktualnych norm i zaleceń”. Dodatkowe wsparcie merytoryczne zapewniono poprzez moderowane przez Stowarzyszenie fanpage i zamkniętą grupę dyskusyjną na Facebooku.

W ciągu pięciu lat trwania programu, „Zdrowe Pokolenia” przeprowadziły warsztaty w 18 największych miastach Polski,
w których uczestniczyło ponad 1000 młodych pediatrów i studentów medycyny. 2460 lekarzy zarejestrowało się na stronie dietetykapediatryczna.edu.pl i wyraziło swoje zaufanie do niej jako źródła aktualnej i rzetelnej wiedzy dotyczącej żywienia niemowląt i małych dzieci. Nasz newsletter żywieniowy dociera obecnie do niemal 2660 odbiorców.

Sukcesy dotychczasowych edycji programu „Czym skorupka za młodu…” utwierdzają nas w przekonaniu, że nasze działania edukacyjne są potrzebne i przynoszą realne korzyści lekarzom –
a tym samym małym pacjentom i ich opiekunom. Stowarzyszenie „Zdrowe Pokolenia” pracuje obecnie nad odświeżeniem formuły kolejnej już, szóstej edycji projektu – z którym chcemy docierać do kolejnych roczników młodych lekarzy-pediatrów. Więcej informacji podamy już wkrótce na stronie internetowej Stowarzyszenia oraz na stronie programu „Czym skorupka za młodu…” www.dietetykapediatryczna.edu.pl. Zapraszamy do śledzenia aktualności!