W 2018 r. Stowarzyszenie „Zdrowe Pokolenia” i Klinika Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy wsparciu Fundacji NUTRICIA już po raz piąty przeszkoliły kolejne pokolenie młodych lekarzy, przekazując im najbardziej aktualną wiedzę i zalecenia z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci.
W edycji 2018 warsztatów wzięło udział 239 lekarzy i studentów ostatnich lat medycyny, poszukujących rzetelnych i sprawdzonych źródeł wiedzy na temat diety najmłodszych. Swoim wieloletnim doświadczeniem praktycznym oraz najnowszą wiedzą naukową dzielili się z nimi nasi eksperci: dr hab. n. med. Hannę Szajewską, kierownik Kliniki Pediatrii WUM, dr hab. n. med. Andreę Horvath, dr n. med. Piotra Dziechciarza – specjaliści w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej. Zajęcia w ramach warsztatów prowadzili także: dr n. med. Agnieszka Krauze, dr n. med. Michał Brzeziński, lek. Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska (autorka popularnego bloga Mama Pediatra) oraz dietetyk Agnieszka Kuczewska. Warsztaty odbyły się:
- 14 kwietnia 2018 r. w Gdańsku,
- 19 maja 2018 r. w Poznaniu,
- 16 czerwca 2018 r. we Wrocławiu,
- 24 listopada 2018 r. w Olsztynie,
- 1 grudnia 2018 r. w Łodzi,
- 8 grudnia 2018 r w Bydgoszczy.
Równolegle do stacjonarnych warsztatów w różnych częściach kraju, „Zdrowe Pokolenia” prowadziły działania edukacyjne w digitalu. Uczestnicy programu otrzymywali comiesięczny newsletter
z materiałami edukacyjnymi, dotyczącymi aktualnych stanowisk organizacji eksperckich nt. żywienia małych dzieci, rozszerzania diety oraz zapobiegania niedoborom w diecie. Systematycznie rozszerzano także bazę wiedzy na stronie internetowej Programu oraz Stowarzyszenia „Zdrowe Pokolenia” – w ubiegłym roku wzbogaciła ją m.in. publikacja „Żywienie dzieci w żłobkach. Praktyczne wprowadzenie aktualnych norm i zaleceń”. Dodatkowe wsparcie merytoryczne zapewniono poprzez moderowane przez Stowarzyszenie fanpage i zamkniętą grupę dyskusyjną na Facebooku.
W ciągu pięciu lat trwania programu, „Zdrowe Pokolenia” przeprowadziły warsztaty w 18 największych miastach Polski,
w których uczestniczyło ponad 1000 młodych pediatrów i studentów medycyny. 2460 lekarzy zarejestrowało się na stronie dietetykapediatryczna.edu.pl i wyraziło swoje zaufanie do niej jako źródła aktualnej i rzetelnej wiedzy dotyczącej żywienia niemowląt i małych dzieci. Nasz newsletter żywieniowy dociera obecnie do niemal 2660 odbiorców.
Sukcesy dotychczasowych edycji programu „Czym skorupka za młodu…” utwierdzają nas w przekonaniu, że nasze działania edukacyjne są potrzebne i przynoszą realne korzyści lekarzom –
a tym samym małym pacjentom i ich opiekunom. Stowarzyszenie „Zdrowe Pokolenia” pracuje obecnie nad odświeżeniem formuły kolejnej już, szóstej edycji projektu – z którym chcemy docierać do kolejnych roczników młodych lekarzy-pediatrów. Więcej informacji podamy już wkrótce na stronie internetowej Stowarzyszenia oraz na stronie programu „Czym skorupka za młodu…” www.dietetykapediatryczna.edu.pl. Zapraszamy do śledzenia aktualności!