Sekretariat Stowarzyszenia 

„Zdrowe Pokolenia”

ul. Branickiego 10 lok. 2, 02-972 Warszawa

sekretariat@zdrowepokolenia.org

Zobacz na mapie

 

Agnieszka Rejer-Mellin, 

Dyrektor ds. Projektów

+48 604 062 172

agnieszka.rejer@zdrowepokolenia.org

 

Agnieszka Stecko-Żukowska, 

Specjalista ds. Projektów 

+48 604 061 957

agnieszka.stecko@zdrowepokolenia.org

 

Magdalena Sot-Szewczyk,

Specjalista ds. Projektów

+ 48 604 062 073

magdalena.sot@zdrowepokolenia.org

2016-08-01Poradnik karmienia piersią pod patronatem "Zdrowych Pokoleń"

Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻD) to kolejna inicjatywa wspierająca karmienie naturalne. Publikacja powstała w odpowiedzi na niepokojące wyniki badania opublikowanego w 2015 roku, które wskazują, że podstawowe zalecenia WHO dotyczące karmienia naturalnego w Polsce nie są realizowane. inspiracją  były również realne potrzeby kobiet, które chcą karmić naturalnie i poszukują kompleksowego źródła wiedzy. Poradnik został zrealizowany we współpracy z gronem ekspertów, w ramach edukacyjnego programu 1000 pierwszych dni dla zdrowia. Stowarzyszenie „Zdrowe Pokolenia” objęło publikację swoim patronatem.

Karmienie piersią stanowi jeden z fundamentów budowania zdrowia najmłodszych pokoleń Polaków. To ważny element programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia. By wspierać promocję tego typu karmienia, PTGHiŻD opracowało i zaadaptowało do warunków polskich najnowsze wytyczne międzynarodowych towarzystw naukowych i renomowanych instytucji oraz zespołów ekspertów. Na ich podstawie powstał Poradnik karmienia piersią.

„Aktualne rekomendacje to nie rewolucja w zaleceniach, a wyłącznie przypomnienie o tym nowym pokoleniom lekarzy i rodziców” – mówi prof. Hanna Szajewska - Kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – „Rewolucja nie jest potrzebna, bo karmienie piersią było, jest i będzie optymalnym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie piersią to najlepsze, co można dać dziecku”.

Poradnik karmienia piersią został zainspirowany potrzebami mam i przyszłych mam. Kobiety, które pragną karmić piersią, stają często w obliczu licznych, często sprzecznych ze sobą źródeł informacji, co powoduje dezorientację. Dlatego podczas redagowania Poradnika ściśle współpracowali zarówno eksperci z zakresu pediatrii, jak i specjaliści ds. żywienia. Publikacja porusza cały szereg zagadnień związanych z karmieniem naturalnym. Poza rozdziałami poświęconymi analizie składu mleka i prawidłowym technikom karmienia, zawiera wiele praktycznych wskazówek, dotyczących codziennych czynności związanych z karmieniem piersią oraz diety kobiety karmiącej. W Poradniku znaleźć można również zbiór faktów i mitów związanych z karmieniem piersią.

Pobierz: