Sekretariat Stowarzyszenia 

„Zdrowe Pokolenia”

ul. Branickiego 10 lok. 2, 02-972 Warszawa

sekretariat@zdrowepokolenia.org

Zobacz na mapie

 

Agnieszka Rejer-Mellin, 

Dyrektor ds. Projektów

+48 604 062 172

agnieszka.rejer@zdrowepokolenia.org

 

Agnieszka Stecko-Żukowska, 

Specjalista ds. Projektów 

+48 604 061 957

agnieszka.stecko@zdrowepokolenia.org

 

Magdalena Sot-Szewczyk,

Specjalista ds. Projektów

+ 48 604 062 073

magdalena.sot@zdrowepokolenia.org

2018-06-18Patronat „Zdrowych Pokoleń” dla „Kalendarza żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni”

Rodzice komponujący dietę małego dziecka każdego dnia mają wiele wątpliwości związanych z prawidłowym żywieniem. Czy moje dziecko jest najedzone? Czy codzienny jadłospis jest odpowiednio zbilansowany, a może dziecku grożą niedobory? „Zdrowe Pokolenia”, obok Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu „Pomnik  – Centrum Zdrowia Dziecka” wspierają ideę „Kalendarza żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesiąc życia)”. Opracowanie łączy zalecenia żywieniowe dla dzieci od urodzenia do 3. roku życia.

„Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni” to przede wszystkim uporządkowanie wiedzy opartej na najnowszych zaleceniach ekspertów ds. żywienia. W jednym dokumencie znajdują się najważniejsze zasady odnoszące się do diety dziecka od jego narodzin do 36 miesiąca życia. Materiał w prosty i przejrzysty graficznie sposób podkreśla kluczowe elementy żywienia w poszczególnych okresach życia małego dziecka. 

Kalendarz prowadzi rodziców przez najważniejsze etapy żywienia najmłodszych dzieci – karmienie piersią, rozszerzanie diety, a potem komponowanie diety dziecka, które ukończyło 1. rok życia. To odpowiedź na potrzeby rodziców, którzy mają dostęp do wielu źródeł informacji, natomiast gubią się w ocenie ich wiarygodności – podkreśla prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska, Kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Stowarzyszenia „Zdrowe Pokolenia”.

Takie narzędzie jest bardzo potrzebne, ponieważ wyniki badań wskazują, że rodzice wciąż popełniają szereg błędów przy komponowaniu diety maluchów, co odzwierciedlone jest w postaci nieprawidłowej masy ciała i niedoborze niektórych składników odżywczych – dodaje prof. dr hab. n. med. Piotr Socha, Kierownik Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii IPCZD, członek Zarządu Stowarzyszenia „Zdrowe Pokolenia”.

W Kalendarzu znajdują się m.in. informacje dotyczące okresu wyłącznego karmienia piersią, kolejności wprowadzania nowych smaków oraz wprowadzania pokarmów potencjalnie alergizujących i glutenu do jadłospisu najmłodszych, a także roli mleka w diecie dziecka, także tego, które skończyło już 1. rok życia. Dokument przypomina też, jak ważna w diecie dziecka jest witamina D, woda, ale też aktywność fizyczna czy bezpieczeństwo i odpowiednia jakość produktów. Głównym celem tego prostego narzędzia jest poprawa sposobu żywienia najmłodszych, ponieważ decyzje żywieniowe podejmowane przez rodziców na kluczowych etapach: karmienia piersią, rozszerzania diety i żywienia po 1. roku życia mają wpływ na zdrowie dziecka teraz i w przyszłości.

Kalendarz jest efektem współpracy edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” z czołowymi ekspertami zdrowego żywienia dzieci. Opiniowali go specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz Stowarzyszenia „Zdrowe Pokolenia”.