Sekretariat Stowarzyszenia 

„Zdrowe Pokolenia”

ul. Branickiego 10 lok. 2, 02-972 Warszawa

sekretariat@zdrowepokolenia.org

Zobacz na mapie

 

Agnieszka Rejer-Mellin, 

Dyrektor ds. Projektów

+48 604 062 172

agnieszka.rejer@zdrowepokolenia.org

 

Agnieszka Stecko-Żukowska, 

Specjalista ds. Projektów 

+48 604 061 957

agnieszka.stecko@zdrowepokolenia.org

 

Magdalena Sot-Szewczyk,

Specjalista ds. Projektów

+ 48 604 062 073

magdalena.sot@zdrowepokolenia.org

2014-12-18Debata w Sejmie RP „Nasze dzieci mogą być prawidłowo żywione. Od poczęcia do 3 roku życia”

18 grudnia br. podczas debaty „Nasze dzieci mogą być prawidłowo żywione. Od poczęcia do 3 roku życia” posłowie omówili wraz z ekspertami możliwe działania dotyczące wdrożenia skutecznej edukacji i profilaktyki w zakresie prawidłowego żywienia niemowląt i małych dzieci.

Złe nawyki żywieniowe u najmłodszych dzieci będą pierwotną przyczyną cukrzycy i chorób serca gdy dorosną. Niedowaga, nadwaga i otyłość u niemowląt czy 3-latków są poważnym problemem, narastającym gdy dzieci trafiają do przedszkola i szkoły.
Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2011 roku przez Instytut - Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytut Matki i Dziecka, polscy rodzice popełniają kardynalne błędy w żywieniu dzieci. Tylko 25 proc. 6-miesięcznych niemowląt oraz 33 proc. dzieci w wieku 12 miesięcy dostaje prawidłową liczbę posiłków. Aż 93 proc. badanych matek nie stosuje się do zaleceń żywieniowych dla tej grupy wiekowej. Dieta dzieci pomiędzy 1 a 3 rokiem życia jest źle zbilansowana, czego efektem jest nieprawidłowy wskaźnik masy ciała u ponad połowy z nich.

Otyłość naszych dzieci ma swoją genezę już w niemowlęcym etapie życia, który jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka. To przez pierwsze trzy lata życia „programujemy” nasz organizm metabolicznie. Zbyt wczesne zaprzestanie karmienia piersią i złe nawyki żywieniowe przekazywane dzieciom przez rodziców będą skutkować wzrostem zachorowań na kosztowne choroby cywilizacyjne w dorosłym życiu – powiedziała prof. dr hab. Anna Dobrzańska, Krajowy Konsultant w dziedzinie Pediatrii.

Obecnie koszty związane z cukrzycą i chorobami serca to obciążenie dla budżetu państwa w wysokości niemal 50 mld zł. Jak pokazują prognozy ekonomistów, w perspektywie kilkunastu lat kwota ta podwoi się osiągając 100 mld zł. Dlatego tak kluczowe jest poszukiwanie właściwych rozwiązań systemowych w profilaktyce najmłodszego pokolenia.

Widzimy palącą potrzebę profilaktyki żywieniowej wśród najmłodszych dzieci. Leczenie szerzącej się w szkołach otyłości, choć potrzebne, jest krokiem spóźnionym. Dlatego wraz z ekspertami i decydentami chcemy poszukiwać właściwych rozwiązań i przekonać ich do wdrożenia rozwiązań regulacyjnych oraz powołania Narodowego Programu ds. Przeciwdziałania Otyłości - powiedziała Beata Małecka-Libera, dr n. med., posłanka PO, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia.

Eksperci, którzy spotkali się podczas debaty dyskutowali na temat możliwych dróg poprawy sytuacji w 3 obszarach:

Moduł I: Żywienie kobiet w ciąży oraz edukacja prozdrowotna w tym okresie

Moduł II: Karmienie piersią, jako optymalny model żywienia niemowląt

Moduł III: Żywienie dzieci w wieku od 0 do 3 lat

Kluczowymi tematami, jakie zostały poruszone w kontekście koniecznych działań profilaktycznych były:

  • upowszechnienie wiedzy o znaczeniu karmienia piersią;
  • wzmocnienie pozycji doradcy laktacyjnego i zapewnienie wsparcia dla mam w okresie karmienia piersią;
  • wprowadzenie oceny stanu odżywienia dziecka przy użyciu formularza jako stały element każdej wizyty kontrolnej;
  • umożliwienie rodzicom kontaktu ze specjalistami: dietetykiem i doradcą laktacyjnym w ramach świadczeń NFZ;
  • ułatwienie rodzicom wyboru żywności dostosowanej do wymagań małych dzieci.

Organizatorem debaty „Nasze dzieci mogą być prawidłowo żywione. Od poczęcia do 3.roku życia” w Sejmie RP była Podkomisja Stała ds. Zdrowia Publicznego oraz Parlamentarny Zespół do spraw Przeciwdziałania Otyłości. Partnerami wydarzenia byli „Zdrowe Pokolenia” – Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Żywienia Dzieci oraz Polska Federacja Producentów Żywności.

 Do pobrania: